• EGZAMIN GIMNAZJALNY

• JĘZYK OBCY NOWOŻYTNY jest podzielony na dwa poziomy: podstawowy i rozszerzony. Każdy poziom trwa po 60 minut.

• Zestaw zadań na poziomie podstawowym jest obowiązkowy dla każdego zdającego.
        • Zestaw zadań na poziomie rozszerzonym jest obowiązkowy tylko dla uczniów, którzy w gimnazjum kontynuowali naukę języka obcego rozpoczętą w szkole podstawowej. Uczniowie, których obowiązuje poziom rozszerzony muszą najpierw zdawać poziom podstawowy, który jest obowiązkowy dla wszystkich. Do poziomu rozszerzonego mogą przystąpić także pozostali gimnazjaliści, jeśli zechcą sprawdzić poziom swoich umiejętności językowych. Gimnazjaliści, przystępujący do trzeciej części egzaminu na obu poziomach, rozwiązują zadania z tego samego języka.

Poziom podstawowy

Poziom rozszerzony

Znajomość funkcji językowych

Wypowiedź pisemna

Część egzaminu

Poziom podstawowy

Poziom rozszerzony

ok.10 minut

30% punktów

ok.12 minut

30% punktów

15% punktów

zadania otwarte

Znajomość funkcji językowych

nie ma

Wypowiedź pisemna

nie ma

1-2 zadania

25% punktóów

Zadania otwarte

Jakie są różnice pomiędzy poziomem podstawowym a rozszerzonym?

Podstawowe różnice pomiędzy poziomem wiedzy i umiejętności sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym i rozszerzonym wynikają zarówno z podstawy programowej jak i z typów zadań występujących na egzaminie. Różnice te dotyczą przede wszystkim (w przypadku poziomu rozszerzonego):

a. zakresu umiejętności językowych:
        • sprawdzana jest umiejętność tworzenia krótkiej wypowiedzi pisemnej
        • sprawdzany jest szerszy zakres umiejętności w pozostałych zadaniach

b. zakresu znajomości środków językowych:
        • zakres tematyczny tekstów w zadaniach na rozumienie ze słuchu oraz rozumienie tekstów pisanych jest szerszy
        • znajomość środków językowych sprawdzana jest produktywnie, nie tylko receptywnie; zdający musi zastosować odpowiednie środki leksykalno-gramatyczne, nie tylko wskazać właściwą formę spośród kilku podanych
        • teksty stanowiące podstawę zadań w części sprawdzającej rozumienie ze słuchu oraz rozumienie tekstów pisanych charakteryzują się większą różnorodnością środków językowych

c.  zakresu tekstów stosowanych w zadaniach na rozumienie ze słuchu oraz rozumienie tekstów pisanych:
        • typy tekstów są bardziej urozmaicone
        • teksty są nieznacznie dłuższe i o nieznacznie większym stopniu złożoności
        • teksty sprawdzające rozumienie ze słuchu są czytane nieznacznie szybciej.